Home » Serie A » Μίλαν – Ουντινέζε
Μίλαν - Ουντινέζε

Μίλαν – Ουντινέζε

• Η Μίλαν κράτησε εννέα καθαρές νίκες στα 11 τελευταία παιχνίδια της στη Serie A την περασμένη σεζόν, καθώς κατέκτησε το Scudetto.
  • Οι Rossoneri κέρδισαν 12 από τα 19 εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος την περασμένη σεζόν, δεχόμενοι μόλις 12 γκολ στο γήπεδό τους.
  • Η Μίλαν υπέστη τελευταία φορά ήττα στο πρωτάθλημα τον Ιανουάριο, ενώ παρέμεινε αήττητη σε 16 επόμενες αναμετρήσεις.

Οι πρωταθλητές θα ξεκινήσουν με θετικό τρόπο
Έχοντας βάλει τέλος σε μια αναμονή 11 ετών για την κατάκτηση της Serie A με καταπληκτικό τρόπο την περασμένη σεζόν, η Μίλαν του Stefano Pioli φαίνεται ότι θα αντιμετωπίσει σοβαρές προκλήσεις από τις Γιουβέντους, Ίντερ και Ρόμα αυτή τη φορά. Ωστόσο, έχοντας τελειώσει την προηγούμενη σεζόν με εννέα καθαρές νίκες στα τελευταία 11 παιχνίδια πρωταθλήματος, οι Rossoneri θα μπορούν να βασιστούν σε μια συμπαγή οπισθοφυλακή στην προσπάθειά τους για διαδοχικούς τίτλους.

Πράγματι, η Μίλαν είχε το καλύτερο αμυντικό ρεκόρ στη Serie A την περασμένη σεζόν (μαζί με τη Νάπολι, δεχόμενη 31 γκολ), ενώ σε 19 αγώνες πρωταθλήματος στο Σαν Σίρο, όπου σημείωσε 12 νίκες, δέχθηκε μόλις 12 γκολ. Έχοντας κρατήσει τους βασικούς αμυντικούς τους και προσθέτοντας επιθετική δύναμη πυρός με τους νεοαποκτηθέντες Ντιβόκ Οριγκί και Σαρλ Ντε Κετελαίρ, οι πρωταθλητές θα είναι σίγουροι ότι θα ξεκινήσουν με νίκη.

Η Ουντινέζε έκλεισε μια ασταθή χρονιά στη 12η θέση την περασμένη περίοδο, αλλά παρά τις πέντε νίκες της στα τελευταία 10 παιχνίδια της σε ένα θετικό τέλος της σεζόν, αποχωρίστηκε τον προσωρινό προπονητή Γκαμπριέλε Τσιόφι και έφερε τον Αντρέα Σότιλ. Στο πρώτο του αγωνιστικό παιχνίδι η Ζεμπρέτε πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φερραλπισάλο, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, ενώ η πρώην ομάδα του, η Άσκολι, είχε την τρίτη χειρότερη επίθεση μεταξύ των 10 πρώτων ομάδων της Serie B την περασμένη περίοδο.

Στιβαροί οι Ροσονέρι για να ξεκινήσουν με αποκλεισμό
Με δεδομένη την επιβλητική αμυντική φόρμα της Μίλαν την περασμένη σεζόν, η οποία την οδήγησε στην κατάκτηση του Scudetto παρά την έντονη αμφισβήτηση από την Ίντερ, το να ποντάρουμε στους γηπεδούχους να ξεκινήσουν την περίοδο 2022-23 με νίκη επί της Ουντινέζε με μηδενισμό φαίνεται συνετό.

PICK: Νίκη Μίλαν
* Η τίμη στην απόδοση δεν βοηθάει για μονό ποντάρισμα, ίσως να έμπαινε σε δυάδα.